Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

Pro školy

Vzdělávací programy - workshopy pro školy

V nabídce jsou programy uzpůsobené pro děti předškolního věku až studenty středních škol.

Ve spolupráci s archeology z FF UK byly připraveny tři tematické varianty:

 • Archeologie 
  • co to je, co zkoumá a jak, proč je důležitá
 • Pravěk
  • lehký úvod do pravěké historie a možností jeho objevování
 • Keltové na Závisti i jinde
  • kdo byli Keltové a co o nich víme

Program je připraven s ohledem na věk účastníků. Krátká úvodní "přednáška" lektora / lektorky z FF UK, doprovázená bohatou obrázkovou prezentací, je následována aktivním programem, při kterém si děti vyzkouší archeologickou práci a doslova "ohmatají" historii. Muzeum v rámci Regionálního informačního centra nabízí naprosto ideální prostory pro takové bádání a u dětí vzbuzuje velký zájem o historii.

Cena 100 Kč/ dítě, v anglickém nebo španělském jazyce cena 150 Kč/ dítě.  Doprovod zdarma. Podrobnější informace v sekci DETAILY.

Součástí programu je samozřejmě i promítání krátkého 3D filmu o pravěku na Závisti v tzv. CAVE.

 

Nové vzdělávací programy

Rozšiřuje nabídku oblíbených vzdělávacích programů pro děti z mateřských, základních škol a středních škol. Kromě již zavedených programů zaměřených na pravěkou historii, archeologií a keltskou kulturou nabízíme nově také vzdělávací programy týkající se novověké historie. Tyto programy vede historička Veronika Stachurová Kucrová, specialistka na dějiny Dolnobřežanského regionu.

V nabídce jsou tato témata:

1. NA NÁVŠTĚVĚ PANSTVÍ

Vydejte se do historie na někdejší panství Dolní Břežany. Poznáte třeba, kde byly a jak fungovaly mlýny, co a jak se pěstovalo, nebo kdo to byl flusař.

 • přiblížení chodu hospodářství na panství
 • čím se lidé živili
 • stručné dějiny statku

Aktivní účast žáků všemi smysly, přizpůsobení programu a délky dle věku dětí

2. NA NÁVŠTĚVĚ ZÁMKU

Víte, že místo zámku původně stávala vodní tvrz? Kdo vlastě sídlo a kdy postavil? Dozvíte, jak se v něm žilo a třeba také, co byla ratejna.

 • krátké dějiny stavby, architektura
 • chod zemědělského dvora

Aktivní účast žáků všemi smysly, přizpůsobení programu a délky dle věku dětí.

3. ZALOŽ SVOU VESNICI!

Tušíte, jak a kde se zakládala sídla? Zkuste to s námi a možná vás překvapí, jak kdysi Dolní Břežany a okolí vypadaly.

 • stručná teorie vzniku středověkých sídel
 • posluchači se sami snaží navrhnout ideální sídlo
 • na procházce obce hledají lokality podle historických fotografií

Z velké části samostatná aktivita žáků/studentů, vhodné pro zájemce z vyšších tříd ZŠ nebo SŠ

Cena 80 Kč/ osobu. Doprovod zdarma.

 

Promítání pro školy a školky v multifunkčním sále

V multifunkčím sále je u nás možné objednat školní či školkové promítání filmů dle dohody. Podmínky záleží na zvoleném filmu (podmínky jednotlivých distributorů se liší), případně na počtu diváků.

Nabízíme například unikátní film Příběh lesa, který strhujícím způsobem ukazuje život v klasickém evropském lese. Cena promítání je 40 Kč za žáka, pedagogický doprovod zdarma.

Promítání je možné objednat v dopoledních hodinách v úterky a čtvrtky (po dohodě i v jiný den nebo denní dobu). Kapacita sálu je 50 míst.

V případě zájmu nás můžete kontaktovat na našem e-mailu ric@dolnibrezany.cz.

 

Detaily

Délka vzdělávacího programu je cca 2 hodiny, v případě zájmu o zážitkové čtení se prodlouží o 30 minut. Po celou dobu programu je s dětmi lektor / lektorka s historickým /archeologickým vzděláním, který/á je připraven(a) dětem zodpovědět jakékoliv dotazy z oboru.

Cena je s ohledem na potřebný materiál a délku stanovena na 100 Kč za dítě, doprovázející učitelé mají akci zdarma. Pro zájemce o program v anglickém nebo španělském jazyce činí cena 150 Kč za dítě, učitelé neplatí nic.

Vzdělávací programy probíhají vždy v úterý a středu dopoledne, čas začátku záleží na vzájemné domluvě, nicméně předpokládaný začátek je mezi 9. a 10. hodinou.

Pokud máte zájem o naše vzdělávací programy, prosím, vyplňte následující dotazník a my se Vám následně ozveme s návrhem možného termínu. Pokud nechcete vyplňovat formulář, můžete nás kontaktovat na našem e-mailu ric@dolnibrezany.cz, popřípadě v době našich otevíracích hodin na telefonním čísle 734 446 109.

 

Archeočítárna

V rámci aktivit Regionálního informačního centra je od března 2017 nabízen nový program  s názvem „Archeočítárna pro malé badatele“. V rámci tohoto programu jsou předčítány ukázky z knih Lovci Mamutů autora Eduarda Štorcha či Keltské báje a pověsti autora Vladimíra Hulpacha. Předčítání je zpestřeno zajímavými komentáři archeologů. Neotřelý způsob seznamování se s historií zaujme školní i „školkové“ děti.

Délka programu 45 – 60 minut. Možnost následně shlédnout 3D film o  Závisti v tzv. CAVE.

Cena 50 Kč/ dítě. Doprovod zdarma.

Uvedené ceny platí pro skupiny nad 10 osob.

 

Objednání výukového programu

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
MDViZGZhZ