Knihovna

Knihovna je součástí bezbariérového objektu Kulturního a informačního centra v ulici Na Panský, na dohled od hlavního náměstí.

Centrum vzniklo rekonstrukcí souboru původních budov v centru obce, z nichž nejstarší spadají do 16. století. Přestože budovy nebyly památkově chráněny, přistupovali autoři (architektonické studio MFA, s.r.o. resp. in.Spira Group, s.r.o.) k jejich proměně s maximální citlivostí a snahou zachovat nebo obnovit původní prvky. Důraz byl kladen na jednoduchost řešení a přírodní komponenty. Dvoufázová rekonstrukce probíhala v letech 2014 -2019 a přinesla tak prostory pro množství aktivit.

V prvním sledu bylo opraveno levé křídlo, které se v roce 2015 stalo zázemím pro Regionální informační centrum a muzejní expozici s vazbou na keltské oppidum Závist. Návštěvníkům přibližuje tuto národní kulturní památku a mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. Muzeum mapuje i objevy a metody práce archeologů na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí. Ve vyšších patrech levého křídla se nacházejí klubovny pro spolkové aktivity a v podkrovní multifunkční sál, který slouží nejen jako biograf.

Z pohledu čtenářů důležitější byla fáze druhá, dokončená v létě 2019. Ta přinesla místním novou knihovnu v přízemí historické budovy, prostory pro mateřské centrum fungující v naší obci už více než patnáct let a nádhernou komunitní zahradu navazující na krajinný koncept obecních parků. Zahrada s venkovní kuchyní, dětským hřištěm, záhony pro potřeby školy a pódiem slouží jako místo konání mnohých - nejen kulturních -  akcí a lze si ji také pronajmout k rodinným, školním, či firemním akcím.

Pokud bychom za bernou minci brali vytvoření projektu rekonstrukce budovy kulturního centra, pak se o knihovně přemýšlelo už v roce 2009. Skutečnost je ale taková, že potřeby, nápady a možnosti na využití budovy se skládaly teprve v průběhu času tak, že teprve postupně do sebe všechno skvěle zapadlo. Nová knihovna s čítárnou tak v kontextu svého prostředí nemohla být než komunitní. To ji bylo dáno do vínku dříve, než se její dveře otevřely.

A co tedy zářijovému otevření v roce 2019 bezprostředně předcházelo? Zhruba tři měsíce příprav. Knihovnu jsme zakládali na zelené louce, nebylo tedy co stěhovat, optimalizovat, měnit, vylepšovat, nebylo s čím srovnávat. (Ale našlo se několik současných věrných čtenářek pamětnic, které zavzpomínali na „předchůdkyni“ knihovny, kdysi provozovanou v prostorách obecního úřadu). Bylo však třeba se inspirovat, sbírat informace a vzdělávat se…

Pod laskavým a vstřícným dohledem naší pověřené knihovny ( v rámci Středočeského kraje jsme si zvolili Knihovnu Jana Drdy v Příbrami a dobře jsme udělali) byl rozjezd hladký a optimistický. Zmínku si zaslouží i knihovna z blízké Zvole, která se v mnohém stala zdrojem dobrých rad, postřehů a nápadů.  Zhruba od dubna tak probíhalo seznamování s procesy, postupy a praktikami profese knihovnické (pronikání do záludností katalogizace a trénovaní zručnosti v balení knih) a závěrečné ladění vnitřních dispozic knihovny s ohledem na připomínky zkušenějších. Hned v prvnim roce jsme úspěšně zažádali o grant Ministerstva kultury a od samého začátku tak začali používat moderní knihovní systém Tritius, online katalog a nabízet svým čtenářům e-knihy.

A jak naše knihovna vypadá? Oč jsou prostory knihovny menší, o to jsou působivější. Místnost o rozloze padesáti metrů čtverečních disponuje krásným klenutým stropem a obloukovým proskleným vstupem, který vizuálně propojuje vnitřní prostory s nádvořím a zahradou. Interiérové vybavení bylo záměrně voleno tak, aby působilo moderně a minimalisticky, bylo funkční, ale nepřebíjelo autentický dojem z místa. Důraz byl kladen na pohodlnost vyzívající k posezení a navození pocitu domácí pohody. 

V roce 2022 byla knihovnice Jarmila Vidová oceněna titulem Středočeský Kramerius pro nejlepší neprofesionální knihovníky Středočeského kraje a v roce 2023 získala břežanská knihovna Diplom Knihovna roku 2023 v kategorii Základní knihovna. 

 

 

© 2021 Reginonální informační centrum. All Rights Reserved.

YWRmYzVi