RIC Dolní Břežany

03. 05. 2023

Od 2. května je na břežanském náměstí instalovaná putovní výstava Moje tělo je moje, která poukazuje na to, že tělo neurčuje hodnotu ani charakter člověka.

Platforma Moje tělo přináší do veřejného prostoru téma body shamingu. Velkoformátové fotografie Zuzany Lazarové zachycují portréty lidí, kteří se museli během svého života různou formou potýkat s útoky a narážkami na to, jak jejich tělo vypadá, a rozhodli se o své zkušenosti podělit s veřejností. 
 
Body shaming, tedy urážky a posměch adresované druhému, kvůli tomu, jak vypadá, se děje dnes a denně. V rodinách, ve školách, na tréninku, v osobních vztazích i v zaměstnání. 
 
Vyrovnat se s ním trvá někdy roky a některá zranění už zůstanou napořád. Výzkumy jasně dokazují, že body shaming se může stát spouštěčem závažných psychických problémů, jako jsou například úzkosti, poruchy příjmu potravy nebo sebevražedné jednání.  
 
Nikdy předem nevíme, jakou spoušť naše poznámka v duši druhého člověka napáchá.
 
Řiďme se jednoduchými pravidly:
- Tělo druhého nekomentuju, pokud jím nejsem vyzván/a.
- Každý člověk si zaslouží respekt, bez ohledu na to, jak vypadá.
- Není mojí povinností vyhovovat představám druhých lidí.  
 
Platforma Moje tělo je moje si klade za cíl upozorňovat na body shaming a jeho škodlivost a přispívat ke vzniku tolerantnější společnosti.  
 
Tuto výstavu pro Vás zajistila obec Dolní Břežany ve spolupráci s Komisí komunitní a kulturní a navštívit jí můžete do konce měsíce května.  
 
Na téma výstavy navazuje doprovodná beseda s kurátorkou výstavy, umělkyní Ridinou Ahmed, která se uskuteční na půdě naší základní školy. O termínu Vás budeme s předstihem informovat.

VýstavaVýstava

 

Moje tělo je moje

 

© 2021 Reginonální informační centrum. All Rights Reserved.

N2VjODJhY