Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

AKTUALITY / ARCHÍV

FESTIVAL TADY VARY BYL ZAHÁJEN
FESTIVAL TADY VARY BYL ZAHÁJEN

Filmový festival TADY VARY úspěšně odstaroval! V pátek 3. července jsme si slavnostní zahájení užili i u nás v Dolních Břežanech. Welcome drink, focení na červeném koberci, zakoupení festivalových hrníčků...

ZACHRAŇ TROSEČNÍKY - LETNÍ SOUTĚŽ ČT DÉČKO
ZACHRAŇ TROSEČNÍKY - LETNÍ SOUTĚŽ ČT DÉČKO

Prázdninová plavba duhového parníku Titán bohužel ztroskotala! Celá posádka uvízla na tajuplném ostrově. Legenda praví, že pryč se dostanou jen ti, jejichž odvážná srdce zažehnou dávno vyhaslou sopku… Tohle nebude snadné. Copak tahle parta z Déčka jsou nějací neohrožení dobrodruzi? Budou potřebovat pomoc – Tvoji pomoc. Přijmi výzvu a pomoz Déčku vrátit se domů. Zachraň trosečníky! Navštiv naše informační cetrum.

Na prázdniny s e-knihou z naší knihovny
Na prázdniny s e-knihou z naší knihovny

Milí čtenáři, s velkou radostí vám oznamujeme, že v naší knihovně spouštíme půjčování e-knížek. Všichni, kteří máte čtenářský průkaz si tak od teď můžete vybrat 3 knihy měsíčně z téměř 9.000 titulů společnosti Palmknihy. Kdo ještě registraci nemá, vězte, že pokud navštívíte knihovnu, nezabere vám to víc, jak 5 minut :-). V rámci čtenářského poplatku je půjčování zdarma. Pozorně si však, prosíme, přečtěte přiložené informace , protože aplikace e-Reading nepodporuje systém Windows nebo například čtečky Kindle. Umí zaslat e-knihu i na tato zařízení, ale ze strany výrobců nedojde ke smazání po 31 dnech, což neumožňuje poskytování této služby knihovnám...

TADY VARY - PŘEDPRODEJ SPUŠTĚN  - VČETNĚ DOKUMENTU MEKY!
TADY VARY - PŘEDPRODEJ SPUŠTĚN - VČETNĚ DOKUMENTU MEKY!

Od této chvíle si můžete rezervovat vstupenky na filmy přehlídky TADY VARY! Na snímky, které zaznamenaly mimořádný ohlas na světových festivalech a které dramaturgové festivalu zařadili do exluzivního výběru. Z původně nabízených šestnácti titulů bohužel v našem malém e-kině nelze přehrát Zlovolné historky z předměstí a Jsme jedné krve, namísto nich ale nabízíme dva termíny pro shlédnutí snímků Než skončí léto a Proxima. Naopak projekce dokumentu Meky, která nebyla jistá, byla schválena! Můžete si tedy rezervovat vstupenky na 8. července od 20:00 hodin. Budeme se na vás těšit v našem biografu.

Změna otevírací doby během festivalu TADY VARY
Změna otevírací doby během festivalu TADY VARY

Během festivalového týdne TADY VARY upravujeme pro návštěvníky našeho informačního centra otevírací dobu. V sobotu 4. a v neděli 5.července: 10 - 16 hodin, v úterý 7. a ve čtvrtek 9. července: 13 -16 hodin. Úprava se týká i knihovny. Ostatní dny zůstává otevírací doba nezměněna. Děkujeme za pochopení.

ANKETA: Oblíbené informační centrum 2020
ANKETA: Oblíbené informační centrum 2020

Jako každým rokem, tak i letos nás můžete podpořit v prestižní internetové anketě „Oblíbené Informační centrum 2020“, kterou pořádá A.T.I.C. ČR, vydavatelství KAM po Česku a infoT.I.C. Anketa probíhá od 21. 6. do 31. 8. 2020. Za Vaše hlasy Vám předem děkujeme.

TADY VARY VE VAŠEM KINĚ
TADY VARY VE VAŠEM KINĚ

Jak asi každý ví, 55. ročník MFF Karlovy Vary letos neproběhne. To ale neznamená, že o něj přijdeme. Karlovarský festival se rozhodl připravit speciální verzi přehlídky TADY VARY VE VAŠEM KINĚ. A náš biograf má tu čest se také zúčastnit této neopakovatelné akce včetně festivalové výzdoby, červeného koberce, fotostěny... Ve dnech od 3. do 11. července bude promítnuto 16 výrazných snímků, které zaznamenaly mimořádný ohlas na světových festivalech a které dramaturgové festivalu zařadili do exluzivního výběru. Rezervace vstupenek na filmy přehlídky TADY VARY bude spuštěna ve středu 10. června!

VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT – 71. VYDÁNÍ
VYCHÁZÍ DOLNOBŘEŽANSKÝ ROZKVĚT – 71. VYDÁNÍ

V novém vydání DOLNOBŘEŽANSKÉHO ROZKVĚTU se dočtete například o těchto tématech: Dokončena stavba nové mateřské školy K Hradišťátku, Novinky v naší knihovně, Festival Tady Vary v Dolních Břežanech!, Rozhovor se zakladatelem světoznámého Černého divadla Jiřím Srncem, Aktuality ze sportovního dění v obci.

7. ROČNÍK TURNAJE VE VOLEJBALE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV
7. ROČNÍK TURNAJE VE VOLEJBALE SMÍŠENÝCH DRUŽSTEV

Volejbalový oddíl SK Olympie Dolní Břežany vás zve na 7. ročník turnaje ve volejbale smíšených družstev. KDY: v sobotu 5. září 2020 od 9 hodin (prezence 8:30). Kde: sportovní hala v Dolních Břežanech. Kontakt: Lenka Gajardo, lenka.hodrova@gmail.com, tel.: 604 627 162.

Divadelní festival na Zbraslavi
Divadelní festival na Zbraslavi

Městská část Praha-Zbraslav vás srdečně zve na malý divadelní festival do příjemného prostředí městské zahrady. Festival zahájí 23. června večer inscenace „Sen noci svatojánské“ souboru Divadla Jana Kašky, dále nabídne tři odpolední pohádky pro děti a na závěr se diváci mohou setkat s patronem festivalu Sašou Rašilovem, ale i dalšími osobnostmi v rámci divadelního večera. Program naleznete v přiloženém letáčku. Vstup na akci je volný.

PRONÁJMY KOMUNITNÍ ZAHRADY
PRONÁJMY KOMUNITNÍ ZAHRADY

Přinášíme vám nabídku pronájmu komunitní zahrady našeho informačního centra. Odteď až do konce října můžete v době od 10 do 21 hodin využít prostor zahradní kuchyně s grilem a zázemím. Další možností je opékání buřtů na ohništi. Cena je 350 Kč za hodinu a při pronájmu delším než dvě hodiny jen 300 Kč, vratná kauce činí 1000 Kč. Během celé akce je možné využít WC v budově infocentra. Předání a následné převzetí prostor zajistíme. V případě zájmu si rezervujte termín mailem: ric@dolnibrezany.cz nebo telefonicky: 734 446 109.

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE O SCULPTURE LINE
REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE O SCULPTURE LINE

Přinášíme Vám reportáž České televize o letošním ročníku sochařského festivalu Sculpture line 2020, v rámci kterého je v Dolních Břežanech instalovaná socha Sladké sny, jejímž autorem je přední český sochař Lukáš Rittstein.

NOVINKY V KNIHOVNĚ
NOVINKY V KNIHOVNĚ

Milí čtenáři, ačkoliv knihovna zprovoznila své služby už na konci dubna, mnozí z vás to ještě nezaregistrovali a váháte... . Vězte tedy, že fungujeme již v běžném provozu s výjimkou sobot, které zůstanou i přes léto zavřené. Končí tedy i "doba hájení" a všechny, kteří máte vypůjčené knihy déle než měsíc, prosíme, o jejich vrácení do konce června. Od července začne opět platit měsíční výpůjční lhůta podle knihovního řádu. Na oplátku tu na vás čeká spousta nových knížek nejen od českých autorů...

SCULPTURE LINE 2020
SCULPTURE LINE 2020

Ve středu 27. května byla v Keltském parku instalována socha s názvem Sladké sny (učesaná od země do nebe...), jejímž autorem je sochař Lukáš Rittstein. Tato socha zde byla umístěna v rámci originálního sochařského festivalu SCULPTURE LINE 2020, jehož základní ideou je přiblížit současné umění všem věkovým, sociálním a vzdělanostním vrstvám veřejnosti a pomáhat tak socializovat veřejný prostor.

FOTOSOUTĚŽ „DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2020“ JDE DO FINÁLE!
FOTOSOUTĚŽ „DOLNÍ BŘEŽANY SE NÁM LÍBÍ 2020“ JDE DO FINÁLE!

V pátek 29. 5. 2020 bylo ukončeno veřejné internetové hlasování fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2020“. Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 115 nevšedních fotografií, nejvíce v historii této soutěže. Deset fotografií, které získalo nejvíce „lajků“, postupuje do finále, ve kterém o vítězi rozhodne Hodnotitelská komise. Výsledky budou zveřejněny na webových stránkách obce a na obecním facebooku. Děkujeme všem, kterí se do soutěže zapojili!

SCULPTURE LINE 2020- PŘESUN SOCHY
SCULPTURE LINE 2020- PŘESUN SOCHY

Jak jsme Vás již informovali, 27. 5. 2020 proběhla v Keltském parku instalace sochy s názvem Sladké sny, jejímž autorem je přední český sochař Lukáš Rittstein. Okamžitě se ukázalo, že v daném místě socha příliš nevynikne a navíc umístění v blízkosti dětských hřišť není ideální.

VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE
VÝSLEDKY FOTOSOUTĚŽE

Do letošního ročníku fotosoutěže „Dolní Břežany se nám líbí 2020“ bylo přihlášeno celkem 115 nevšedních fotografií, nejvíce v historii této soutěže. Do finále postoupilo deset snímků, které získaly od veřejnosti nejvíce „lajků“. Hodnotitelská komise z finálových snímků vybrala tři vítězné.

Příměstský tábor JK Harfa Ohrobec
Příměstský tábor JK Harfa Ohrobec

Jezdecký klub Harfa pořádá během celých prázdnin v Ohrobci příměstské tábory, a to každý všední den od 9:00 do 18:00 hodin. Kurzy jsou určeny pro děti ve věku 7-18 let. Více informací naleznete v přiloženém letáku.

ČESKÝ FARMÁŘSKÝ TRH
ČESKÝ FARMÁŘSKÝ TRH

Farmářský trh v Dolních Břežanech na náměstí Na Sádkách ZAHAJUJE SEZONU! Vzhledem k trvajícímu nouzovému stavu respektujte, prosím, opatření nařízená vládou. Přijďte si ve čtvrtek v čase od 13:00 – 18:00 hodin nakoupit čerstvé suroviny od českých farmářů. Během nákupu nezapomeňte navštívit i kamenné prodejny na náměstí a v jeho okolí – na vaši přízeň se těší všichni společně!

KNIHOVNA OPĚT V PROVOZU
KNIHOVNA OPĚT V PROVOZU

Od úterý 28. dubna bude možné opět navštívit knihovnu, což je určitě pro všechny čtenáře potěšující zpráva. Vzhledem k situaci však bude třeba dodržovat hygienická pravidla, respektovat nutná omezení týkající se manipulace s knihami i samotného počtu návštěvníků a vzít na vědomí, že vrácené knihy budou odloženy do karantény a nemohou tak být obratem znovu půjčovány. Novinkou, která by měla situaci usnadnit, je možnost nahlédnout do online katalogu a vybrané knihy si nechat připravit k vyzvednutí. Lehce upravena bude i otevírací doba. Prozatím nebude otevřeno v sobotu a čtvrtek bude kratší, protože volně navazující biograf nepromítá...

DISTRIBUCE ROUŠEK BYLA DOKONČENA!
DISTRIBUCE ROUŠEK BYLA DOKONČENA!

Milé sousedky, milí sousedé, chtěli bychom Vás informovat, že díky neuvěřitelnému nasazení švadlen a úžasné aktivitě dobrovolníků se podařilo za něklolik dní distribuovat roušky pro všechny občany s trvalým bydlištěm v naší obci. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, co se zapojili- švadlenám z krejčovského salonu Adély Havlíčkové, dobrovolníkům, kteří se věnovali šití či roznosu roušek a letáků, pracovnicím kulturního a informačního centra a obecního úřadu.

BŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V NOVÉM VIDEOKLIPU KLÁRY VYTISKOVÉ
BŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V NOVÉM VIDEOKLIPU KLÁRY VYTISKOVÉ

Zpěvačka Klára Vytisková si pro natáčení svého nového klipu k singlu Just Be You vybrala prostory naší sportovní haly, oceněné v mnoha architektonických soutěžích. Klip naleznete v přiloženém odkazu.

FOTOGRAFIE NAŠEHO KULTURNÍHO A INFORMAČNÍHO CENTRA
FOTOGRAFIE NAŠEHO KULTURNÍHO A INFORMAČNÍHO CENTRA

Přinášíme Vám fotografie Kulturního a informačního centra s komunitní zahradou, jehož komplexní rekonstrukce byla dokončena v loňském roce.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KOMUNITNÍHO CENTRA A ZAHRADY
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KOMUNITNÍHO CENTRA A ZAHRADY

V neděli 20. října proběhlo slavnostní otevření komunitního centra, které vzniklo rekonstrukcí zchátralé historické budovy přímo navazující na kulturní a informační centrum. Součástí projektu je také komunitní zahrada. Obec získala další kvalitní zázemí pro setkávání místní komunity napříč generacemi.

ALEJ 17. LISTOPADU
ALEJ 17. LISTOPADU

V sobotu 16. 11. 2019 bylo podél cesty pro pěší a cyklisty, která spojuje Dolní Břežany a Točnou vysazeno 51 okrasných a 26 ovocných stromů. Nově vzniklé stromořadí ponese název Alej 17. listopadu. Jedná se o aktivitu Obce Dolní Břežany, která vznikla v rámci oslav 30. výročí od pádu komunistického režimu v naší zemi.

NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA
NOVÉ VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY REGIONÁLNÍHO INFORMAČNÍHO CENTRA

Rozšiřujeme nabídku oblíbených vzdělávacích programů v našem informačním centru pro děti z mateřských, základních a středních škol. Kromě již zavedených programů zaměřených na pravěkou historii, archeologií a keltskou kulturou nabízíme nově také vzdělávací programy týkající se novověké historie. Tyto programy vede historička Veronika Stachurová Kucrová, specialistka na dějiny Dolnobřežanského regionu.

SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH
SETKÁVÁNÍ S KLASICKOU HUDBOU V DOLNÍCH BŘEŽANECH

V neděli 20. května se uskutečnil zahajovací koncert cyklu Setkávaní s klasickou hudbou v Dolních Břežanech, který připravil spolek Via Musica ad beatum, z.s. ve spolupráci s Obcí Dolní Břežany. Koncert světoznámého Panochova kvarteta, které v letošním roce oslaví 50 let od svého založení, se uskutečnil v moderních prostorách laserového centra ELI Beamlines.

MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA  TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS
MUZEJNÍ EXPOZICE NAŠEHO INFORMAČNÍHO CENTRA TÉMATEM PRO ČESKÝ ROZHLAS

Koncem minulého roku navštívila naše Regionální informační centrum paní redaktorka Markéta Vejvodová z Českého rozhlasu a natočila o něm zajímavou reportáž. Článek s názvem „Keltské oppidum Závist ožívá díky 3D filmu“ představuje muzejní expozici věnovanou Národní kulturní památce Závist. Jeho součástí je také rozhovor s archeoložkou Danou Chmelíkovou, která zde vede výukové programy pro školy.

KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT
KULTURNÍ A INFORMAČNÍ CENTRUM SE BUDE ROZŠIŘOVAT

Byla zahájena rekonstrukce zchátralé budovy, která přímo navazuje na naše informační centrum. Díky tomuto projektu získá obec další kvalitní zázemí, kde budou organizovány aktivity, při kterých se místní komunita bude setkávat napříč generacemi. Komunitní centrum bude nabízet také sociální poradenství a sociální služby v ambulantní a terénní formě. V rámci projektu je plánovaná také komunitní zahrada.

FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017
FOTOGRAFIE Z DOLNÍCH BŘEŽAN V SOUTĚŽI CZECH PRESS FOTO 2017

Přinášíme Vám zajímavost v podobě fotografie s názvem „Na měsíc a zpátky“, která byla pořízena za svitu tzv. superúplňku 14. listopadu 2016 v Dolních Břežanech. Jedná se o fotografii, která byla nominována na vítěze v soutěži CZECH PRESS FOTO 2017 v kategorii Sport. Autorem snímku je známý fotograf cyklistiky Michal Červený.

DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN
DOLNOBŘEŽANSKÁ SPORTOVNÍ HALA V ČASOPISE DEZEEN

Dolnobřežanská sportovní hala získala svůj vlastní článek v časopise Dezeen. Jde o velký úspěch, protože Dezeen je světově nejvlivnější časopis o architektuře, interiérech a designu.

Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině
Vzdělávací program Keltové poprvé ve španělštině

Ve středu 21. března k nám na vzdělávací kurz Keltové zavítali studenti Obchodní akademie Slaný. V rámci projektu porovnání keltských kořenů ve Španělsku a u nás s nimi přijelo teké deset žáků ze španělské Galicie. Program proběhl prvně ve španělštině, a to k velké ke spokojenosti všech.

KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD
KELTSKÝ TELEGRAF: PO STOPÁCH KELTSKÝCH TAJEMSTVÍ A ZÁHAD

Na kopcích, často původních keltských svatyních, vznikají rok co rok, vždy v první jarní sobotu stanoviště, která si pomocí světelných znamení předávají signál, symbolickou zprávu o příchodu jara. Díky stále narůstajícímu zájmu se jejich počet letos rozšířil na 242.

ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
ŽÁKOVSKÝ FILM K OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Přinášíme vám žákovský film, který si k příležitosti slavnostního otevření nové sportovní haly připravily děti z místní základní školy. Premiéra filmu proběhla v rámci akce dne 2. 11. 2017.

MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE
MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE

Také v letošním roce se dolnobřežanské regionální informační centrum zapojilo do Mezinárodního dne archeologie a na sobotu 21. října připravilo zajímavý tematický program pro malé i velké návštěvníky. Odpoledne věnované oslavě archeologie a nadšení z objevování zahájil uznávaný historik a archeolog Petr Drda přednáškou na téma Keltové na Závisti.

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÉ SPORTOVNÍ HALY

Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 se v Dolních Břežanech uskutečnilo slavnostní otevření nové sportovní haly. Jedná se o významný okamžik, na který se těšila řada místních sportovců a školáků. Díky této unikátní stavbě, která je postavena jako součást školního areálu, získává naše obec další kvalitní zázemí pro sportovní a volnočasové aktivity.

MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY
MALOVANÁ MAPA OKOLÍ PRAHY

Obec Dolní Břežany se zapojila do projektu ručně malovaných map za účelem propagace a zviditelnění naší obce. V září vyšla ručně malovaná mapa OKOLÍ PRAHY, ve které jsou prezentovány atraktivní turistické cíle této oblasti. Předností malovaných map je snadná orientace a malebné ztvárnění. Součástí mapy je také informační brožura, která slouží jako inspirace na výlety v okolí. Mapa je k zakoupení v našem Kulturním a informačním centru a dále také v Olivově pivovaru. Cena 60 Kč.

Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan
Unikátní laser Lucifer dorazil do Dolních Břežan

Unikátní laserový systém, který po necelých čtyřech letech práce vyvinula pro ELI Beamlines americká národní laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL), byl převezen do centra ELI v Dolních Břežanech. Dodáním tohoto technologického unikátu, který je nejdražším ze všech čtyř laserových systémů ELI Beamlines, byl dosažen jeden z klíčových milníků při zprovoznění laserového centra.

Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra
Virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra

Na Google Maps byla nově umístěna virtuální prohlídka našeho Regionálního informačního centra. Autorem fotografií je Petr Čarada.

Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum
Region Dolnobřežansko má certifikované infocentrum

Naše Regionální informační centrum bylo oficiálně certifikováno v systému Jednotné klasifikace turistických informačních center ČR. Stalo se držitelem certifikátu kategorie C a zároveň oficiálním informačním centrem pro region Dolnobřežansko. Certifikaci infocentru udělila Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) společně s Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism.

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
Y2QxNTF