Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

VIRTUÁLNÍ ARCHEOLOGIE

Chtěli bychom Vás informovat, že realizace projektu virtuální archeologie vrcholí. Byla dokončena aplikace - unikátní průvodce po archeologicky zajímavých lokalitách naší obce. Aktuálně probíhá její testování v terénu. Aplikaci pro android lze již stáhnout na Google Play pod názvem OPPIDUM ZÁVIST (od středy 30. 9. 2020 bude k dispozici ve finální verzi). Během několika dní bude aplikace pro iOS umístěna také v App Store.

Aplikace je rozdělena na dvě hlavní části, z nichž každá funguje a poskytuje informace trochu rozdílným způsobem. Část aplikace nazvaná Průvodce kopíruje jednotlivé zastávky naučné stezky, která zahrnuje okruh obcí Dolní Břežany a okruh po hradišti Závist a umožňuje návštěvníkům vnímat krajinu v jejím historickém kontextu. Pomocí virtuální a rozšířené reality rozšiřuje obsah informačních turistických panelů a na displeji telefonu, tak je možné spatřit 3D počítačové vizualizace rekonstrukce daného místa nebo archeologické objekty, které byly na místě nalezeny.

V této souvislosti byly upraveny a informačně rozšířeny informační panely naučné stezky.

 

„ikona 360“ – Tato ikona na informační panelu upozorňuje na možnost spuštění virtuální reality. Po jejím rozkliknutí v mobilní aplikaci se spustí virtuální panoramatický průhled do minulosti a telefonem se lze libovolně z jednoho místa rozhlížet ve 3D počítačové rekonstrukci do všech stran.

 

„ikona AR“ – Tato ikona na informační panelu upozorňuje na možnost spuštění rozšířené reality. Po jejím rozkliknutí v mobilní aplikaci a namíření telefonu na obrázek s tímto symbolem na informační tabuli se virtuálně zhmotní 3D počítačové modely nálezů nebo celých situací. Pro snazší orientaci je k dispozici mapa s vyznačením všech zastávek

 

Část aplikace nazvaná Hra umožní zažít napínavý příběh spojený s cestováním v čase v rámci okruhu po hradišti Závist a začíná tak až od zastávky Rozcestí u Lhoty. Hra je koncipována především pro dětské uživatele, ale samozřejmě nic nebrání si vyzkoušet kombinaci virtuální reality, geocachingu a různých miniher i starším věkovým skupinám.

Nové virtuální prvky nabídne během října také muzejní expozice regionálního informačního centra. O jejich spuštění Vás budeme informovat.

 

VIRTUÁLNÍ REALITA PRO HTC VIVE

Ze 3D počítačové rekonstrukce vznikla virtuální prohlídka částí oppida Závist, která je realizovaná prostřednictvím brýlí pro virtuální realitu HTC Vive. Toto zařízení umožňuje procházku ve virtuálním světě, kdy se uživatel může přímo pohybovat po 3D modelu a interagovat zde s různými předměty.

 

VIRTUÁLNÍ TOUR PO OPPIDU

K dispozici je na dotykové obrazovce také virtuální tour po oppidu Závist s interaktivními prvky, jako je možnost porovnání dnešního stavu a podoby hradiště ve 2. st. př. n. l., informačními boxy ve virtuálních průhledech nebo mapy oppida s vyznačenou aktuální pozicí rozhledu.

 

Na realizaci projektu získala obec dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. Celkové náklady dosáhly výše 1,8 mil. Kč, dotace pokryla 50% nákladů.

 

 

 

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz

N2UzOTQ