Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ KOMUNITNÍHO CENTRA A ZAHRADY

V neděli 20. října proběhlo slavnostní otevření komunitního centra, které vzniklo rekonstrukcí zchátralé historické budovy přímo navazující na kulturní a informační centrum. Součástí projektu je také komunitní zahrada. Obec získala další kvalitní zázemí pro setkávání místní komunity napříč generacemi.

Na začátku všeho byla snaha zachránit historickou budovu břežanské vinopalny, která byla v dezolátním stavu a hyzdila centrum obce. Díky kompletní rekonstrukci se ji podařilo vrátit krásný vzhled a od letošního září slouží veřejnosti. V přízemí budovy je útulně zařízená knihovna s čítárnou, která si již během prvních dní provozu získala řadu příznivců. Poskytováno zde bude také sociální poradenství. Další prostory budovy využívá pro hlídání dětí a další aktivity Centrum Břežánek a seniorský spolek, který spadá pod Vigvam. Přilehlá komunitní zahrada je vybavena venkovní kuchyní s grilem, ohništěm, posezením, prolézačkou pro děti, pódiem a také záhony, které bude pro pěstitelskou výuku využívat místní základní škola.

 

Slavnostní otevření se uskutečnilo třetí říjnovou neděli a díky krásnému počasí bylo možné maximálně využít nejen vnitřní, ale i venkovní prostory.

Knihovnu s čítárnou pokřtili interpretačním čtením Ljuba Krbová a Ondřej Neff, autorskou povídkou z pera Ondřeje Neffa s názvem Konec dobrý, všechno dobré.

V komunitní zahradě si návštěvníci mohli opéci buřty a na plynovém grilu ogrilovat klobásky.

 

Akce se konala v rámci Mezinárodního dne archeologie, do kterého se obec pravidelně zapojuje vzhledem k významné historii obce, jež potvrdily právě archeologické nálezy na jejím katastru. Tématem letošního ročníku byla Každodennost pravěku. Připraveny byly tematické workshopy: pravěké hudební nástroje, textil a móda v pravěku, pravěká kuchyně a také archeologická stanoviště, které pro tuto příležitost připravil Ústav pro archeologii FF UK. Neotřelým zážitkem bylo vystoupení kapely Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, jejímž žánrem je tzv. archaeo pop (vědecko-fantastická rekonstrukce pravěké hudby).

 

Celkové náklady na realizaci komunitního centra dosáhly výše 18 mil. Kč, 10 mil. Kč je dotace z evropských fondů.

 

OFICIÁLNÍ TISKOVÁ ZPRÁVA

FOTOGALERIE

 

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz Napište nám prosím Vaše dotazy či poznámky ...
ZmFhYTAz