Loading events...

regionálníinformačnícentrum

KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST
infocentrum
dolnobřežansko

HALLOWEEN

Na letošním Halloweenu v neděli 31. října se nás u infocentra sešlo opravdu hodně. Historicky sahá tento svátek až do časů před naším letopočtem. Staří Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých, nazývali jej Samhain, při oslavách hořely ohně a lidé se převlékali do převleků, aby se chránili před zlými duchy. Také v tento den Keltové slavili příchod Nového roku. My jsme také slavili, trošku jinak, než naši předkové, ale velmi radostně.

Od brzkého odpoledne probíhaly workshopy, které připravilo Centrum Břežánek. Děti vyráběly pavouka, účastnily se robotického workshopu a samozřejmě nechybělo malování na obličej. S ubývajícím světlem přibývalo dětí i dospěláků v maskách, kteří ocenili krásná taneční světelná a ohnivá vystoupení. Poté se již tradičně vydal průvod do parku, kde jej čekala Galerie strašidel. Pokud jste tam byli, tak víte, že letos byla strašidla opravdu skvělá. Děti se fotily s jeptiškou, vodníkem, bílou paní, kostlivcem  mrtvou nevěstou a dalšími. Celá Galerie byla poté odměněna na pódiu obrovským potleskem. Děti, které přišly v maskách, předvedly defilé a bylo velmi těžké rozhodovat, která maska je ta nejkrásnější. Také ceny z tomboly našly své nové majitele. Vzduchem vonělo svařené víno, koláčky, dýňová polévka i oříšky v cukru. A jaký byl závěr? Symbolický. Jak to při oslavách Nového roku bývá, byť staří Keltové to tak neměli, jsme si užili tak úžasný ohňostroj, že se mnohým zalily oči slzami. Ano, byl to magický večer. Poděkování patří všem, kteří s jeho přípravami pomohli.    

Markéta Mayerová

FOTOGALERIE ZDE...

Regionální informační centrum KELTSKÉ OPPIDUM ZÁVIST Na Panský 11, Dolní Břežany 252 41 tel.: +420 734 446 109, e-mail: ric@dolnibrezany.cz web: www.ric-dolnibrezany.cz, facebook: www.facebook.com/RIC.DolniBrezany Regionální informační centrum provozuje Obec Dolní Břežany www.dolnibrezany.cz

Nzk0Z